رضا کلانتری

رضا کلانتری

یادگیری و آموزش ساز و موسیقی چقدر زمان می خواهد

در تمام مقالات و نوشته ها، در صحبت با نوازندگان و توصیه های اساتید در کلاس ها، گفته شده که یادگیری و آموزش موسیقی و ساز، نیاز به تمرین دارد. همه میدانیم که این یک اصل کاملا بدیهی است. مانند هر کاری، موسیقی نیز نیاز به تمرین دارد. در یادگیری بعضی از سازها، این تمرین می تواند در هر مکانی انجام گیرد، مانند ساز "سازدهنی" یا هارمونیکا، که با توجه به کوچکی و قابل حمل بودنش، به راحتی میتوان درس ها را تمرین کرد.

ولی مثلا ساز پیانو، به هیچ وجه چنین قابلیتی ندارد و باید حتما در جای ثابت تمرین شود.

با این توضیح میبینیم که یکی از پارامترهای چگونگی تمرین، خود ساز است که چقدر قابل دسترسی باشد.

غیر از این مورد، میتوان به زمان هنرجو برای تمرین نیز اشاره کرد. یادگیری موسیقی برای دانش آموز، دانشجو، کارمند و کسی که نیمی از روز را درگیر کار یا تحصیل است، تفاوت بسیاری با شخصی با وقت آزاد دارد.

در نتیجه زمانی که هنرجو می تواند به تمرین اختصاص دهد نیز اهمیت دارد.

با در نظر گرفتن تمام این موارد، اختصاص زمانی ثابت برای تمرین روزانه، باید حتما انجام گیرد.

تمرین روزانه برای آموزش ساز و موسیقی می تواند به دو یا سه قسمت تقسیم شود، و البته می تواند در یک بخش باشد.

اختصاص حداقل نیم ساعت یا چهل دقیقه برای تمرین، می تواند به راحتی صورت گیرد و همه می توانند این مقدار حداقل را در روز به تمرین ساز اختصاص دهند.

 رضا کلانتری

رضا کلانتری، کارشناس موسیقی، نوازنده و مدرس تار و سه تار و آهنگساز

ساز را بر اساس علاقه انتخاب کنیم یا استعداد

برای کسانی که به دنبال یادگیری موسیقی هستند، همیشه این پرسش مطرح می شود که به چه سازی علاقه دارند، و چه سازی یاد بگیرند که احیانا استعداد یادگیری اش را دارند.

یادگیری موسیقی و نواختن ساز، یکی از بهترین تجربیاتی است که می توانید در زندگیتان داشته باشید.

همانطور که می دانیم، فرصت یادگیری ساز و نوازندگی و موسیقی، ممکن است برای هر کسی پیش نیاید، و چه بسیار بودند و هستند که در حسرت یادگیری موسیقی مانده اند.

حال با این نگرش، آیا بهتر نیست به دنبال علاقه خود باشیم؟

در عین حال و از دیدگاهی دیگر، می شود گفت بهتر است به دنبال یادگیری سازی باشیم که با استعداد ما همخوانی داشته باشد و بتوانیم در آن پیشرفت کنیم.

با توجه به این نکته که انتخاب هر کدام، نشان از شخصیت و نگرش وی از زندگی و انتخاب دارد، باید به نکته ای بسیار مهم در مورد موسیقی اشاره کنیم.

همانطور که در مطلب "آیا یادگیری و آموزش موسیقی سخت است؟" گفته شد: "هیچگاه فراموش نکنید که، همه ما، با هر میزان استعداد و هوش، می توانیم موسیقی را یاد بگیریم و سازی بنوازیم."

اگر به عنوان علاقه به موسیقی و به شکل غیر حرفه ای، قصد یادگیری موسیقی و ساز را داشته باشید، می توانید به راحتی، هر سازی که دوست دارید را با تمرین و کمی حوصله یاد بگیرید.

پس بهتر است به دنبال علاقه خود باشیم و سازی را یاد بگیریم و بنوازیم که واقعا برایمان لذتبخش باشد.

رضا کلانتری، یکم مردادماه نود و هفت

رضا کلانتری، کارشناس موسیقی، نوازنده و مدرس تار و سه تار و آهنگساز

آموزش تضمینی موسیقی و ساز در بیست جلسه

جمله بسیار هیجان انگیز و کاملا کلیک خور!

این جمله را با کمی تفاوت در نوع ساز و... بسیار دیده ایم. آیا واقعا می شود به صورت تضمینی و در تعداد مشخص جلسه کلاسی، موسیقی را فرا گرفت؟

شاید برای کسانی که در کلاس های موسیقی شرکت نکرده اند، این جمله هیجان انگیز، انگیزشی و همینطور سوال برانگیز باشد، ولی برای کسی که چند جلسه ای کلاس موسیقی را تجربه کرده، پاسخ مشخص است.

همانطور که در مطلب "آموزشگاه موسیقی و کلاس سی دقیقه ای، کم نیست؟ " گفته شده، "هر تکنیک در ساز و نوازندگی، برای اجرای درست، نیاز به زمان دارد.

به راستی شاید بتوان کتاب آموزشی یک ساز را، ظرف چند ساعت، برای هنرجو توضیح داده و او را حتی با اجرای هر تکنیک آشنا کنیم، ولی برای اینکه هنرجو بتواند تکنیک های این کتاب را به درستی و با ظرافت اجرا کند، شاید به یک سال زمان نیاز داشته باشد."حال با این توضیح بسیار کوتاه، به راحتی می توان دریافت که، آموختن موسیقی، ساز و آواز، به تعداد بیشتری جلسات آموزشی نیاز دارد و این شعار یا جمله " آموزش تضمینی موسیقی و ساز در بیست جلسه" که گاهی برای مدرسان خصوصی و متاسفانه در مواردی برای تبلیغ آموزشگاه موسیقی، مورد استفاده قرار می گیرد، در حد شعار بوده و از هر نظر رد و اساس علمی و عملی ندارد.

رضا کلانتری، بیست و هشتم تیرماه نود و هفت

رضا کلانتری، کارشناس موسیقی، نوازنده و مدرس تار و سه تار و آهنگساز

آموزشگاه موسیقی و کلاس سی دقیقه ای، کم نیست؟

یکی از مواردی که هنرجویان جدید، در نخستین روز کلاس می پرسند اینست که، نیم ساعت کلاس در آموزشگاه موسیقی، و یک جلسه در هفته، کم نیست؟

تعداد زیادی از هنرجوها بودند که پیشنهاد برگزاری دو جلسه کلاس در هفته را نیز می دادند.

حال ببینیم که واقعا یک جلسه کلاس سی دقیقه ای در هفته، واقعا کم است یا نه.

مهمترین نکته ای که در یادگیری ساز، باید به آن توجه شود، زمان است. زمان در موسیقی و در اینجا، به معنی تکرار، تمرین است.

در آغاز نوازندگی، هنرجو با مفاهیمی آشنا می شود که تا قبل از آن، در هیچ جا برخوردی با آن نداشته و به همین دلیل باید به تذریج و با تمرین به یادگیری بپردازد.

در بخش تئوری و مفهومی موسیقی، میتوان با سرعت بیشتری به آموزش پرداخت، ولی در بخش نوازندگی و تکنیکی، باید با دقت و حوصله پیش رفت.

هر تکنیک در ساز و نوازندگی، برای اجرای درست، نیاز به زمان دارد. به راستی شاید بتوان کتاب آموزشی یک ساز را، ظرف چند ساعت، برای هنرجو توضیح داده و او را حتی با اجرای هر تکنیک آشنا کنیم، ولی برای اینکه هنرجو یتواند تکنیک های این کتاب را به درستی و با ظرافت اجرا کند، شاید به یک سال زمان نیاز داشته باشد.

در نتیجه، درمی یابیم که یادگیری درس های هفتگی، و اجرای درست آنها، نیاز به زمان برای جا افتادن و درک درست از تکنیک ها و مفاهیم هر درس دارد و باید حداقل یک هفته تمرین شوند.

بسیاری از تکنیک های نوازندگی هستند که پس از یک هفته، درست اجرا کردنشان هدف است، و اجرای خوب همان تکنیک نیاز به تمرین چند ماهه دارد.

برای همین است که یک جلسه سی دقیقه ای در هفته، به حالتی تقریبا استاندارد درآمده و مناسب یادگیری و پیشرفت هنرجو است.

البته با رعایت مدت زمان تمرین و وقتی که برای یادگیری ساز می گذارد.

رضا کلانتری، بیست و ششم تیرماه نود و هفت

رضا کلانتری، کارشناس موسیقی، نوازنده و مدرس تار و سه تار و آهنگساز

نگهداری ساز در تابستان و گرما

نگهداری سازها در فصل گرما و تابستان، بسیار مهم است، زیرا با رعایت نکاتی هرچند ساده، می توانید سازتان را از آسیب دور کنید.

هیچگاه، هیچ سازی را در مسیر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. این نکته برای سازهای چوبی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا بر اثر نور مستقیم خورشید، چوب خشک شده و امکان ترک خوردگی و از بین رفتن ساز وجود دارد. برای سازهای پوستی نیز بر اثر گرمای زیاد، امکان پاره شدن پوست وجود دارد. سازهای فلزی (برنجی و...) نیز امکان از بین رفتن رنگ و همینطور آسیب و تغییر شکل دارند.

سازتان را در مسیر مستقیم باد کولر آبی قرار ندهید. سازهای چوبی و پوستی بیشتر از دیگر گروه ها امکان آسیب دارند.

سازهای چوبی بر اثر رطوبت امکان تغییر شکل دارند. درزهای ساز که با چسب به هم وصل شده اند نیز امکان باز شدن دارند.

سازهای پوستی نیز، با رطوبت دیدن، دچار افتادگی و شل شدن پوست می شوند.

برای تمرین، بهتر است جایی دور از باد مستقیم کولر و رطوبت انتخاب کنیم. پس از تمرین هم سازتان را در داخل جعبه بگذارید. اگر توانستید یک رطوبت گیر داخل جعبه بگذارید.

هیچگاه سازتان را در صندوق عقب ماشین و زیر گرمای آفتاب قرار ندهید. گرمای بالا و فضای بسته شدیدا به ساز آسیب وارد می کند.

رضا کلانتری، بیست و ششم تیرماه نود و هفت

رضا کلانتری، کارشناس موسیقی، نوازنده و مدرس تار و سه تار و آهنگساز

آیا یادگیری و آموزش موسیقی سخت است؟

همانطوری که همه میدانیم، اگر بخواهیم، هر کاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهیم، آسان نیست.

یادگیری ساز و موسیقی نیز اگر با هدف بهترین بودن انجام گیرد، آسان نخواهد بود.

اگر بخواهیم هر سازی را به خوبی بنوازیم، نیاز به تمرین مداوم و پیگیری مناسب داریم.

بعضی از سازها هستند که در شروع یادگیری، راحت تر به صدای مطلوب می رسیم، مانند: سنتور، پیانو.

تعدادی از سازها نیز هستند که برای صدادهی نیاز به رعایت و اجرای مراحلی هستند و دقت و صبر و حوصله بیشتری می خواهند، مانند: ویلن، تار، نی.

گروه نخست، سازهایی هستند که در ادامه آموزش، همانند سازهای گروه دوم، نیاز به تمرین زیاد دارند و سازهای ساده ای نیستند.

ولی، این را نیز هیچگاه فراموش نکنید که، همه ما، با هر میزان استعداد و هوش، می توانیم موسیقی را یاد بگیریم و سازی بنوازیم.

 

رضا کلانتری، بیست و ششم تیرماه نود و هفت

رضا کلانتری، کارشناس موسیقی، نوازنده و مدرس تار و سه تار و آهنگساز

آیا می توانم بدون رفتن به آموزشگاه موسیقی، ساز یاد بگیرم؟

آموزش و یادگیری ساز و موسیقی، محدود به آموزش های تئوری نیست و لازم است تا زیر نظر استاد، تکنیک های نوازندگی را آموزش ببینید. آموزشگاه موسیقی، یکی از جاهایی است که می توانید از نظر کیفیت آموزش و اطمینان از شیوه های آموزش با خیال راحت به یادگیری ساز بپردازید.

یادگیری و فراگیری موسیقی، برای من دیر نشده؟

هر انسانی با توجه به تواناییهایش می تواند موسیقی را فرابگیرد. این یادگیری بستگی به میزان علاقه فرد به موسیقی داشته و البته تمرین مداوم و منظم نقش بسیار مهمی در این راه دارد. پس هیچوقت برای یادگیری موسیقی دیر نیست.

بهترین زمان شروع موسیقی برای کودکان چه سنی است؟

بهترین سن برای شروع موسیقی کودکان، از چهار 4 سالگی است. کودکان از این سن می توانند با متدهای مختلف مثل ارف، آوازهای کودکانه و بازی، و با تمرین روزانه پیشرفت خوبی داشته باشند.

برای یادگیری ساز و موسیقی، چه مقدار تمرین روزانه لازم است و چقدر باید تمرین کنیم؟

تمرین باید به صورت روزانه، هر روز و حداقل بیست دقیقه باشد. روزی بیست دقیقه تا یک ساعت، زمان مناسبی برای تمرین ساز و موسیقی است.